AYM’den tartışmalı ‘rektör ataması’ kararı!

AYM’nin 7 Aralık 2023 tarihli kararı bugün Resmi Gazete’de yayınladı. Yayınlanan karar, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. 

CHP’LİLER İTİRAZ BAŞVURUSU YAPTI

CHP milletvekilleri Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ve 135 milletvekili bazı kanun maddelerinin iptali için AYM’ye başvurmuştu. CHP’lilerin iptal başvurularından biri de Cumhurbaşkanının üniversiteye rektör atama yetkisi oldu. 

Başvuruyu değerlendiren AYM, cumhurbaşkanının rektörleri doğrudan atamasını anayasaya aykırı buldu.

GEREKÇESİ AÇIKLANDI

Yayınlanan karara göre; kararın gerekçeli açıklaması şu şekilde;

*Dava konusu kuralla YÖK’ün rektör atama sürecinde; devlet üniversiteleri yönünden aday gösterme, vakıf üniversiteleri yönünden mütevelli heyetinin teklifine olumlu görüş verme şeklindeki rolüne son verilmek suretiyle rektör atama usulü değiştirilmiş ayrıca atanma şartları, görev süresi gibi rektör atanmasına ilişkin hükümler madde metninden çıkarılmıştır.

*Devlet üniversitelerine rektör atanma şartlarında değişiklik öngören kural, Anayasa’nın İkinci Kısmı’nın Dördüncü Bölümü’nde yer alan kamu hizmetlerine girme hakkına ilişkin düzenleme içerdiğinden Anayasa’nın mülga 91. maddesi uyarınca KHK ile düzenlenemeyecek yasak alanda kalmaktadır.

Kararda, söz konusu durumun üniversitelerin özerkliğiyle bağdaşmayacağı belirtilirken AYM’nin kararı 12 ay sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir