İlk Kez Fotoğraflandı!

Üç dalgıç, SS Tasman’ın batmasının 140. yıldönümünü kutlamak için Tazmanya sularında gemi batığını ziyaret etmeye karar verdi. Zorlu bir tekne yolculuğunun ardından, sadece enkazın deniz tabanında olduğunu doğrulamakla kalmadılar, aynı zamanda nesli tükenmekte olan ve öfkeli görünen pembe el balığı (Brachiopsilus dianthus) nadir bir görüntüsünü de yakaladılar. Bu balığın en dikkat çekici özelliği, elleri varmış gibi görünmesidir.

TAMAMEN ŞANS ESERİ

Dalgıç Brad’in anlattığına göre, pembe el balığı son derece nadir bir türdür ve Tazmanya açıklarında ve Avustralya kıyılarında sadece birkaç popülasyonu bulunur. Bu türün sayısını artırmak için yetiştirme çalışmaları yürütülürken, Brad Turner, James Parkinson ve Bob Van Der Velde adlı üç dalgıç bu grupla tamamen şans eseri karşılaştı.

Pembe el balığının toplam uzunluğu sadece 13,6 santimetredir ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından sadece beş örneği olduğu bilinmektedir. Dahası, son 20 yılda hiç görülmemiştir. Benzer şekilde, dar gövdeli el balığı (Pezichthys compressus) olarak adlandırılan bir başka tür de 1996’dan bu yana ilk kez geçtiğimiz yıl görüldü.

UMUT VEREN BİR KEŞİF

SS Tasman, Kasım 1883’te Tasman Yarımadası açıklarındaki Hypolite Kayası yakınında bir kayaya çarparak battı. Gemi 100 yılı aşkın bir süre deniz tabanında kaldı. Tazmanya Üniversitesi Antarktika ve Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden (IMAS) Doçent Neville Barrett, keşfi “dikkate değer ve son derece değerli” olarak nitelendirdi:

“Pembe el balıklarının, birçok Tazmanya deniz türünün varlığını tehdit eden ısınan kıyı sularına karşı daha derin ve daha serin bir su sığınağında bulunması bize umut veriyor.”

İLK KEZ İNSANLAR TARAFINDAN FOTOĞRAFLANDI

Dalgıçlar, pembe el balığının daha önceki görüntülerinin uzaktan kumandalı ve otonom su altı araçlarıyla çekilmiş olması nedeniyle, bu türün fotoğraflarının insanlar tarafından ilk kez çekildiğini düşünüyor. İlk dalıştan bu yana ekip, el balığının daha fazla görüntüsünü toplamak için enkaz alanına üç kez daha tur attı. Dalgıç Brad, “dalış alanına döndüğümüzde ve ilkinden sadece 10 metre uzakta ikinci bir pembe el balığı görmemiz oldukça heyecan vericiydi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir